Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi

Namık Kemal Üniversitesi'nde Çanakkale Muharebeleri Ve 57. Alay Anlatıldı.

Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, NKÜ Tiyatro Topluluğu ve 57. Alay Topluluğu tarafından"57. Alay ve Çanakkale Muharebeleri Anma Oratoryo ve Sergisi" düzenlendi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Fuaye Alanında Garnizon Komutan V. Alb. Şükrü Şenduran ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek’in katılımıyla Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin “57. Alay ve Çanakkale Muharebeleri”  temalı resim sergisi açıldı.

Serginin açılışının ardından Rektörlük Konferans Salonunda 57. Alay Anma Programı kapsamında NKÜ Tiyatro Topluluğu tarafından 57. Alay Topluluğu katkılarıyla Oratoryo düzenlendi.

Oratoryonun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek, “Şüphesiz Çanakkale bizler için bir hazinedir. Keza 57. Alay da öyledir. Bir milleti ayakta tutan en önemli özelliği tarihi geçmişidir. Bizler tarihimize sahip çıkarak onun şuurunu taşıyabilirsek geleceğimiz o denli güçlü olur.  Tarihimize sahip çıkma konusunda başta idarecilerimiz olmak üzere hepimize görev düşüyor.” sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmasının ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Personeli Gökşen Özen tarafından “Çanakkale Savaşlarının İlk Günü ve 57. Alay”  konulu konferans gerçekleştirildi.